How are people globally benefiting from the online learning?

Spread the love

In 2015, They published results from their first Learner Outcomes Survey in the Harvard Business Review in collaboration with researchers from the University of Pennsylvania and the University of Washington. And Rick Levin (CEO of Coursera) said “since a lot has changed on Coursera since 2015 – we’ve gone from 90 active courses on our platform to 2,000, and more than doubled the size of our learner community – we decided it was time for another deep dive into the data.” Highlights from their 2017 Learner Outcomes Survey include the following: Career and educational benefits remain high: 84 percent of career-focused learners who completed courses reported career benefits; and among education seekers, 93 percent reported educational benefits. These numbers remain consistent with the survey results they reported in 2015.

https://blog.coursera.org/online-learners-around-world-report-benefits-ranging-advancing-careers-discovering-field-study-gaining-confidence/

İnsanlar çevrim içi öğrenmeden küresel olarak nasıl yararlanıyor?

Sanırım ilgili yazının çevirisine geçmeden önce “Coursera” nedir onu biraz açıklamak gerekiyor. 2012’de kurulan Coursera; Stanford Üniversitesi’den Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulmuş, çeşitli alanlarda ve konularda kitlesel çevrimiçi açık ders ya da herkes tarafından yararlanılabilecek, ücretsiz çevrimiçi eğitim veren bir sosyal girişimcilik kuruluşudur. Tabii sertifika almak istediğinizde ya da bazı eğitimleri alıp kariyerinize fayda sağlamak istiyorsanız kesenin ağzını açacaksınız yani para ödemeniz gerektiğini de belirtelim.

Coursera; 2015 yılında, Pennsylvania Üniversitesi ve Washington Üniversitesi’nden araştırmacılarla işbirliği içinde Harvard Business Review’da ilk öğrenen çıktıları araştırma sonuçları yayınlanmış. 2015 anketi, dünyanın dört bir yanındaki insanların çevrimiçi öğrenmelerden çeşitli şekillerde faydalandığını  ve bunun yeni bir kariyere başlamak ya da bir dereceye kadar yeni kariyer tool’ları kazanmak olarak şekil bulduğunu ortaya koyuyor. Bu çevrim içi eğitim ağı, öğrenci sonuçları anketleri ile platform deneyimini kalıcı kılmaya çalışmış. Dünyanın herhangi bir yerinde, bir kursu tamamlayan her öğrenci birkaç ay sonra bir anket alıyor.

2015’ten platformda 90 aktif kurstan varken şimdi 2.000’e çıkılmış ve öğrenci toplulukları iki kat artmış ve bu da bu verilere tekrar göz atmak gerektiğini ortaya koymuş.

2017 Öğrenci Sonuçları Anketinden bazı önemli noktalar arasında şunlar yer alıyor :

  • Kariyer ve eğitim faydalarının hala yüksek olduğu çıktılarına erişen bu sistem, kursları tamamlayan kariyer odaklı öğrencilerin yüzde 84’ü kariyer ve eğitim arayanlar arasında yüzde 93’ü eğitimsel fayda sağladığı hakkında geri dönüşler yapmış. Bu rakamlar, 2015’te bildirilen anket sonuçlarıyla tutarlı olmaya devam ediyor.
  • Katılımcıların birçoğu kişisel faydalar da bildirmiş: Çevrimiçi bir kursu tamamlamanın daha az somut ama yine de değerli faydalarının olduğu hakkında geri dönüş yapanlarla birlikte anketin seyri değişmiş ve kişisel gelişim hakkında yeni sorular eklenmiş. Son analiz ise bir kursu tamamlayan öğrencilerin yüzde 72’sinin güven kazandığını ve yaklaşık yüzde 50’sinin dünyanın dört bir yanındaki akranlarıyla bağlantı kurmanın faydalarını bildirmiş.
  • Daha az avantajlı öğrenenler daha çok fayda sağlıyor: Kariyer ve eğitimde ilerleme arayan öğrencilerin, gelişmekte olan ekonomilerden gelmeleri, bir lisans derecesini tamamlamamış olmaları veya daha düşük sosyoekonomik statüde olmaları durumunda fayda bildirme olasılığı daha yüksekti.

ÇEVİRİ : ÜNAL ARSLAN

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir